Michal Goetz, Petra Uhlíková
Příručka pro starostlivé rodiče a zodpovědné učitele
Praha : Galén, 2009, 160 s.
První vydání, 155x190 mm,
brožované,
barevně, 190 Kč
ISBN 978-80-7262-630-4
Moderní psychiatrie, podobně jako všechny lékařské obory, má pro každé onemocnění stanovena závazná kritéria, která musí pacient naplňovat, aby mohla být určena diagnóza. Kritéria jsou shrnuta v klasifikačním systému, který je vždy s ohledem na pokrok medicíny po nějaké době aktualizován – hovoříme o jeho revizi.
Je-li dítě hyperaktivní, stačí utlumit jeho nadbytečnou aktivitu.
Tento přístup se zdá na první pohled logický a před zavedením stimulancií do léčby ADHD se skutečně používaly tlumivé léky. Děti pak byly méně aktivní, ale současně s poklesem aktivity došlo k útlumu všech funkcí mozku, tedy i pozornosti, která je u dětí s ADHD nedostatečná. Současná léčba vychází z poznatků o fungování mozku dětí s ADHD. Stručně lze říci, že děti s ADHD nemají aktivity nadbytek, ale mají nedostatečně vyvinutou schopnost aktivitu mozku regulovat.
V psychiatrii existují dva hlavní klasifikační systémy, evropský a americký. Evropským klasifikačním systémem je tzv. Mezinárodní klasifikace nemocí 10. revize (MKN-10), ve Spojených státech je používán systém zvaný Diagnostický a statistický manuál duševních nemocí 4. revize (DSM-IV) . Termín ADHD pochází z amerického diagnostického manuálu.
V Evropské klasifikaci se setkáme s označením hyperkinetická porucha. Proč, když jsme Evropané, dáváme přednost americkému pojetí nemoci a tedy i termínu ADHD? Porovnáme-li americká a evropská kritéria, zjistíme, že vymezení nemoci v evropské klasifikaci je užší než v americkém diagnostickém systému. Zároveň existují jasné důkazy o tom, že děti, které by podle evropských kritérií nesplnily podmínky pro diagnózu hyperkinetické poruchy a neměly by tedy nárok na léčbu, trpí různými příznaky, které omezují jejich život a mohou být rizikovými faktory pro vznik dalších obtíží. Domníváme se proto, že je pro naše pacienty užitečnější aplikovat kritéria z americké psychiatrie a snažit se předejít tomu, že by se dětem, které to potřebují, nedostalo náležité léčby. Naprostá většina celosvětového výzkumu ADHD je vedena právě podle amerických diagnostických kritérií. Uzavřít se před těmito poznatky by bylo nerozumné.
Porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. Diagnostická kriteria DSM-IV - ADHD (Attention deficit / hyperactivity disorder)
A I. Šest nebo více následujících příznaků nepozornosti přetrvává po dobu nejméně šesti měsíců v takové míře, že má za následek nepřizpůsobivost dítěte a neodpovídá jeho výkonu.
Nepozornost:
A II. Šest (nebo více) následujících příznaků hyperaktivity či impulzivity přetrvává po dobu nejméně šesti měsíců v takové míře, že má za následek nepřizpůsobivost dítěte a neodpovídá jeho vývojovému stadiu.
Hyperaktivita:
Impulzivita:
Doporučujeme:
Kontakt:
Galén, spol. s r.o.
Na Popelce 3144/10A
150 00 Praha 5
Tel. 257 326 178
Fax 257 326 170
E-mail: objednavky@galen.cz